نایلون و چاپ و انواع آن

نایلون چیست :
نایلون گونه‌ای پلیمر ترکیبی و پلی آمید است که ابتدا در ۲۸ فوریه ۱۹۳۵ توسط والاس کاروترز در مرکز پژوهش دوپونت ساخته شد. نایلون یکی از پرکاربردترین پلیمرها در عموم است.
 
ویژگی های نایلون :
 

نایلون و چاپ و انواع آن

نایلون چیست :
نایلون گونه‌ای پلیمر ترکیبی و پلی آمید است که ابتدا در ۲۸ فوریه ۱۹۳۵ توسط والاس کاروترز در مرکز پژوهش دوپونت ساخته شد. نایلون یکی از پرکاربردترین پلیمرها در عموم است.
 
ویژگی های نایلون :
از ویژگی‌های نایلون ۶ می‌توان به سختی، استحام کششی بالا، درخشندگی و قابلیت ارتجاعی می‌توان اشاره کرد. همچنین منسوج نایلون ۶ در برابر مواد شیمیایی چون اسیدها و بازها، سایش و چین و چروک مقاوم است.
 
کاربرد نایلون :
در سال ۲۰۱۰ بیش از ۴ میلیون تن نایلون ۶ تولید شد که حدود ۶۰٪ آن برای تولید لیف، ۳۰٪ برای تولید رزین و ۱۰٪ برای تولید فیلم استفاده شد. امروزه به دلیل استحکام بالا، کاربردهای بیشتری برای استفاده از نایلون ۶ بوجود آمده‌است. از جمله برای ساخت قطعه در صنعت خودروسازی (مانند چرخ‌دنده‌ها، اتصالات، یاتاقان) و… نایلون ۶ به عنوان برس مسواک، بخیه جراحی، سیم در سازهای موسیقی آکوستیک و کلاسیک از جمله گیتار، ویولن، ویولنسل و … استفاده می‌شود. همچنین در ساخت انواع طناب، رشته، کابل تایر و … و همین‌طور در جوراب‌بافی و لباس‌های کشباف نیز کاربرد دارد.
 
 
 
نایلون
نایلون بسته بندی :
به صورت پاکت ها و یا رول ها می توانند بصورت کاملا شفاف؛ کاملا رنگی؛ ویا رنگی با پنجره شفاف تولید شوند. از جمله مواردی که در نایلون بسته بندی می توان ذکر کرد شفافیت جنس و زنده بودن رنگ ها و طرح چاپ شده می باشد. شفافیت جنس نایلون بسته بندی باید به گونه ای باشد که بر روی محصول داخل آن اثر نگذارد. بهتر است جنس پاکت و یا رول نایلون بسته بندی مورد استفاده لمینیت OPP با OPP و یا BOPP با PS باشد.
 
تفاوت نایلون و نایلکس چیست :
تفاوت نایلون و نایلکس درنرمی و خشک بودن آنها می باشد و تفاوت دوم که ظاهری است ، نایلون دارای براقیت بوده ولی نایلکس مقداری مات می باشد. در چاپ نایلون برای درخشان شدن آن از چاپ روغنی استفاده مبشود. در چاپ نایلکس بعلت مات بودن خود نایلون فرقی نمیکند که چاپ PVC باشد یا روغنی اما از لحاظ هزینه چاپ PVC  ارزان تر است. تفاوت سوم ، زخامت آنهاست که نایلکس را میتوان به راحتی با زخامت کم تولید کرد اما نایلون را خیر.
 
از موارد کاربرد نایلون :
نایلون های گلخانه ای
نایلون های حبوبات
نایلون شیرینگ
چاپ سیلک
نایلون چاپی دسته بند دار
موارد مصرف نایلکس :
سفره یکبار مصرف
کیسه زباله رولی
کیسه فریزر
نایلکس فروشگاهی
نایلکس چاپی رکابی و موزی
چاپ سیلک روی نایلون :
برای چاپ نایلون با تکنیک سیلک باید طراحی خود را به بهترین وجه ممکن و در بهترین کیفیت و ظرافت انجام دهیم.
 
نایلون
 
چاپ افست روی نایلون :
چاپ افست در بین دیگر چاپ ها از چاپ های مورد توجه مشتریان می باشد و از علل آن می توان به موارد ذیل اشاره نمود :
 
کیفیت بسیار بالا آن و دیگری تیراژ پایین این نوع چاپ .البته شایان ذکر است که در چاپ اسکرین شما مشتری گرامی می توانید تیراژی کمتر و قیمتی مناسب به علت نبود برجستگی و فرورفتگی در چاپ افست به آن چاپ مسطح نیز می گویند.
 
چاپ هلیوگراور روی نایلون :
یکی از انواع چاپ در چاپ نایلون می باشد که نام دیگر این چاپ روتوگراور می باشد و کیفیت آن بسیار به چاپ افست شبیه می باشد.و همچنین مواد آماده سازی چاپ BOPP نیز گرانتر از دیگر چاپ ها می باشد اما برای چاپ هایی با کیفیت عالی و ایده آل و به شکل رول بهترین انتخاب می باشد.از این نوع چاپ می توان در تیراژ میلیونی استفاده کرد و علت آن نیز استفاده از سیلندر در فرآیند چاپ می باشد.
 
چاپ فلسکو روی نایلون :
در این روش چاپ از کلیشه های فتوپلیمر و یا لاستیکی که قابل انعطاف هستند استفاده می شود به همین علت آنها را فلسکو می نامند. چاپ فلسکو در واقع چاپ برجسته می باشد که در آن کلیشه لاستیکی مستقیما” با جنس مورد نظر در تماس میباشد.
 
چاپ سیلک اسکرین روی نایلون :
از جمله روش های چاپی در چاپ نایلون می باشد که بسیار کاربرد دارد. در واقع کمتر چاپی همانند چاپ سیلک اسکرین هم به صورت دستی و هم به صورت ماشینی امکان چاپ دارد.به علت تنوع بسیار زیاد استفاده از مرکب های گوناگون می توان از این چاپ بر روی هر شی ای استفاده نمود. استفاده از تکنیک بسیار ساده آن سبب شده تا بر روی سطوح صاف و گرد و بی نظم چاپ شود. امکان این نوع چاپ روی تمام اشیایی که در اطراف ما دیده میشود وجود دارد.
 
چاپ تامپو روی نایلون :
در این روش از کلیشه های گود جهت چاپ استفاده می شود و به همین جهت در چاپ های گود مورد استفاده قرار می گیرد.یکی از ویژگی های عمده در این روش به کارگیری از اشیاء مختلف با شکل های هندسی مختلف و جنس های مختلف می باشد که در این روش امکان چاپ روی تمام سطوح مختلف را دارا می باشد. در این روش می توان به راحتی بر روی سطوح صاف ، گرد ، محدب و منحنی و حتی کروی عمل چاپ را انجام داد. واسطی که در عمل چاپ است واسطی از جنس پلاستیک ، سیلیکون می باشد که به آن تامپون می گویند.این روش چاپ بسیار شبیه به مهر های پلاستیکی می باشد با این تفاوت که رد مهر های پلاستیکی حروف برجسته وجود دارد ولی در این روش حروف برجسته وجود ندارد و نقش را به شیوه ای دیگر بر روی سطح چاپ می کند.
 
[تعداد رای های دریافتی :1 [امتیاز مطلب :9 از 10]
شما نیز به این مطلب امتیاز دهید :

تصاویر این صفحه
تنظیمات
مطالب مرتبط

  این پرونده را به اشتراک بگذارید :

  Facebook Twitter Google LinkedIn

  یادداشت کاربران
  درج یک یادداشت :
  نام کاربری :
  پست الکترونیکی :
  وب :
  یادداشت :
  کد امنیتی :
  6 + 7 = ?