نایلون نوعی پلی آمید

نایلون نوعی پلی آمید
نایلون‌ ها یکی از متداول‌ترین پلیمرهایی هستند که به عنوان الیاف کاربرد دارند. نایلونها همیشه در صنعت پوشاک یافت می‌شود، ولی در جاهای دیگر هم به شکل یک ماده‌ی گرم و نرم دیده می‌شود.  اولین موفقیت واقعی نایلون حدوداً در سال ۱۹۴۰ است ٬که یکی از کاربردهای آن در جوراب‌های زنانه است.
 

نایلون نوعی پلی آمید

نایلون نوعی پلی آمید
نایلون‌ ها یکی از متداول‌ترین پلیمرهایی هستند که به عنوان الیاف کاربرد دارند. نایلونها همیشه در صنعت پوشاک یافت می‌شود، ولی در جاهای دیگر هم به شکل یک ماده‌ی گرم و نرم دیده می‌شود.  اولین موفقیت واقعی نایلون حدوداً در سال ۱۹۴۰ است ٬که یکی از کاربردهای آن در جوراب‌های زنانه است.
این جوراب‌ها خیلی محبوب شدند، اما پس از مدتی نایاب شدند، چراکه چند سال بعد ایالات متحده وارد جنگ جهانی دوم شد، و نایلون برای تولید وسایل جنگی مانند چترنجات و طناب، مورد نیاز بود. ولی پیش از جوراب و چتر نجات نخستین محصول واقعی از نایلون، مسواک با برس نایلونی بود.نایلون را به خاطر گروه‌های آمیدی موجود در زنجیره ی اصلی، پلی آمید نیز می‌نامند.
گروه‌های آمیدی بسیار قطبی هستند و می‌توانند با یکدیگر پیوند هیدروژنی دهند. نایلون‌ها اغلب بلورین هستند، و دارای الیاف بسیار خوبی هستند. پلی آمید ها در حوزه های مختلف از تجارت لباس تا صنعت خودرو کاربرد دارند.آنها در ساخت ابزار پزشکی٬ لوازم الکتریکی و غیره مورد استفاده قرار میگیرد.
نام‌های انواع پلی آمیدها از تعداد اتم‌های کربن موجود در مولکول‌های آن‌ها حاصل شده است. این عدد به عنوان پسوند به نام افزوده میشود.هنگامی که مونومرهای آمید توسط پیوندهایی به منظور تشکیل پلیمرها به هم متصل می‌گردند، به عنوان پلی‌آمیدشناخته میشود. برخی از پلی آمید های طبیعی ابریشم٬پشم و پروتئین ها هستند.
 
پلی‌آمیدها به دو دسته طبقه‌بندی می‌گردند :
پلی‌آمید آلیفاتیک که به عنوان نایلون شناخته می‌شود و پلی‌آمیدهای آروماتیک که به عنوان آرامیدها شناخته می‌شوند. ما در این‌جا به برخی از انواع پلی‌آمیدها و مصارف آن‌ها اشاره میکنیم.
 
پلی آمید های آروماتیک
 
آرامید
این مواد به عنوان پلی‌آمید آروماتیک نیز شناخته می‌شوند. برخی از کاربردهای آن‌ها ساخت پارچه‌های تصفیه‌ی هوای گرم، کابل فیبر نوری، لباس محافظ در برابر حرارت، کلاه ایمنی آتش نشان‌ها، محفظه‌های موتور جت، دیافراگم بلندگو و لوله‌های مستحکم قابل ارتجاع در برابر حرارت می‌باشد.
 
پلی فتال آمید
پلی فتال آمید یک پلی امید نیمه آروماتیک می باشد. در مقایسه با پلی‌آمیدهای دیگر، پلی فتال آمید نه تنها سفت‌تر می باشد، بلکه مقاومت بیشتری به خزش نیز دارد. این مواد دارای مقاومت بالایی به حرارت، مواد شیمیایی و ساییدگی می‌باشند. برخی از مناطقی که از این مواد استفاده می‌شود شامل سوپاپ‌های دوش گرفتن، کولرهایی هوایی، پدهای بلبرینگ در موتورهای هواپیما، عایق‌های موتور و دیگر اتصالات الکترونیکی می باشد.
پلی‌آمیدها کاربردهای دیگری نیز دارند، آن‌ها بسیار بهتر از پلاستیک‌های دیگر می‌باشند. زیرا پلی آمیدها می‌توانند به روش‌های بسیاری بازیافت و مورد استفاده‌ی مجدد قرار گیرند.  کاربرد مواد پلیمری در پزشکی و مهندسی پزشکی پلیمر های مورد استفاده به دو دسته اصلی تقسیم می شوند .
 
پلیمر های طبیعی و مصنوعی .
پلیمر ها در ساخت وسایل پزشکی کاربرد فراوانی دارند که ما در اینجا به چند مورد از آن اشاره می کنیم مانند : دارورسانی ، ساخت پین های استخوانی ، ساخت سیمان استخوانی ، نخ بخیه ، ریه مصنوعی ، قلب مصنوعی ، لوزالمعده مصنوعی ، ترمیم عصب های محیطی و دیگر موارد ..
 
پلیمر های مصنوعی :
پلیمر های مصنوعی خواص فیزیکی ، شیمیایی و تخریب پذیر قابل پیش بینی دارند که می توانند برای کاربرد های مختلف اصلاح و بهینه شوند . علاوه بر این ، آن ها می توانند به آسانی به شکل ها و اندازه های مورد نظر تبدیل شوند . خطرات احتمالی مانند سمیت ، التهاب و عفونیت برای پلیمر های مصنوعی خالص با ساختار های شناخته شده ساده کمتر است .
 
پلیمر های طبیعی :
پلیمر های طبیعی مانند پروتئین ها ، پلی ساکارید ها نیز در مهندسی بافت استفاده می شود .  ابریشم نوعی دیگر از پروتئین های لیفی که بدلیل عدم وجود خواص مکانیکی و کششی ، به عنوان نخ بخیه غیر قابل تجزیه در چند دهه اخیر مورد استفاده قرار می گیرد . اخیرا از این مواد ماکروملکول طبیعی در مهندسی بافت استفاده شده است .
 
[تعداد رای های دریافتی :1 [امتیاز مطلب :9 از 10]
شما نیز به این مطلب امتیاز دهید :
تنظیمات

یادداشت کاربران
درج یک یادداشت :
نام کاربری :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :
8 + 1 = ?